Lukáš Richter – VIDA! ...

Lukáš Richter – VIDA! nabízí služby i firmám

Pro SAMBA konferenci I4.0: Řešení a příklady z praxe 29. srpna v Brně se nám podařilo zajistit netradiční a inspirativní prostory ve VIDA! science centru.

Ředitele VIDA! Lukáše Richtera jsme požádali o představení tohoto výjimečného projektu, který je nejen přínosný, ale také rozdává radost dětem i dospělým.

Můžete v krátkosti představit VIDA! centrum a jeho příběh?

VIDA! vznikla jako projekt popularizace vědy v Jihomoravském kraji. Za vznik jsme vděčni právě kraji, který byl v letech 2010-2014 příjemcem financování. Od otevření veřejnosti v prosinci 2014 jsme přivítali téměř tři čtvrtě milionu návštěvníků.

Cílem centra je prožitkem představit přírodní zákonitosti, vědecké fenomény a návštěvníka vtáhnout prožitkem k jejich pochopení. Podobných projektů je v ČR zatím poskromnu, v zahraničí jsou jich ale už desítky až stovky.

Jste absolventem chemického oboru, ve kterém jste se pohyboval i po studiích na Masarykově univerzitě v Brně. Co vás přimělo změnit obor a stát se ředitelem VIDA! science centra?

Primárním impulsem byla skutečnost, že mého bývalého zaměstnavatele uzavřela po akvizici konkurence z důvodu konkurenčního boje. A tak jsem počátkem roku 2010 hledal nové uplatnění. Shodou náhod jsem se vyskytoval na správném místě se správnými lidmi a z diskusí se stala odpovědnost za centrum.

VIDA! nabízí služby nejen rodinám a školám, ale i firmám. Které to jsou?

Máte pravdu, hlavními návštěvníky jsou sice ve školních dnech žáci a studenti, o víkendech rodiny s dětmi, ale kdykoliv lze také přivítat „komerční“ subjekty. Těm můžeme nabídnout atraktivní prostředí pro konání konferencí, setkání s klienty, firemní setkání s hudbou, či jen tak firemní večírek v prostředí, kde se i dospělý stává dítětem.

VIDA! se postupně rozrůstá a nabírá stále nové expozice. Jak bude vypadat za pět let a na co se můžeme těšit?

Věřím, že za 5 let bude centrum stále na svém místě v některých aspektech stejné, v dalších ale obměněné či doplněné. Již druhým rokem pracujeme na využití prostor za centrem, které nám náleží. Snažíme se zde vybudovat venkovní expozice, které nabídnou další možnosti objevování a relaxaci návštěvníkům. Dále budeme obměňovat část exponátů a určitě doplňovat prostor dočasnými expozicemi a doprovodným vlastním programem. Každým rokem vzniká cela řada nových individuálních programů pro veřejnost, ale i pro stálé klienty.

VIDA! je hodně o inovacích a vzdělávání všeobecně. Jaký je váš pohled na 4. průmyslovou revoluci a jak se vás dotkne?

Revoluce probíhá, nicméně si troufnu tvrdit, že by se nás, jako popularizačního centra, nemusela zásadně dotknout. Prezentujeme především základní principy, které průmyslová revoluce nezmění. Samozřejmě určitě rádi využijeme prostory k prezentaci nových technologických výstupů a výsledků.

Vaše práce je velmi náročná, jak dobíjíte své baterky?

? Relax je důležitý, mám celou řadu oblastí, kde lze baterky dobít. Jednak pravidelně cestujeme s přáteli na cestovních motorkách a poznáváme nejen evropské destinace. Taktéž se můžu seberealizovat při rekonstrukci a úpravách chaty v Beskydech. Dále je to sport, který provozuji aktivně, ale i pasivně, a v neposlední a nejdůležitější rovině je to rodina, se kterou trávíme velkou část volného času cestováním a podporou dětí v jejich zejména sportovních činnostech.

Máte na účastníky konference a účastníky dalších SAMBA aktivit nějaký závěrečný vzkaz nebo apel?

Rád bych účastníkům popřál mnoho zdaru při formálních jednáních, nicméně věřím, že si najdou i trochu času přenést se do „dětských“ let a zkusit objevit něco nového v naší expozici. Právě proto je naše motto „Od nás si vždycky něco odnesete“.

Děkujeme za rozhovor a těšíme se na viděnou 29.8.2018 v Brně!

Otázky položili Pavel Klein a Jiří Slezák

Foto: Vida.cz

 

About Post Author

js