Jan Matuš vystoupí na konfer...

Jan Matuš vystoupí na konferenci 29.8. v Brně

Jan Matuš vystoupí jako jeden ze spíkrů SAMBA konference I4.0: Řešení a příklady z praxe 29. srpna v Brně. Při této příležitosti jsme mu položili několik otázek.

Pracujete na projektech s nasazením strojového učení a umělé inteligence. S jakou poptávkou v oblasti umělé inteligence se na trhu setkáváte a jaké pozorujete trendy?

Na jednu stranu je to móda, kdo dnes nevyužívá v SW prvky strojového učení nebo tzv. AI, tak jako by něco ztrácel. My tuto oblast využíváme pro strojové zpracování dat. Lidský faktor je stále velmi důležitý, musíte vymyslet co, jak a proč hledat. Následně můžete nechat stroj rychleji projít data a hledat souvislosti. Nesetkávám se s požadavkem implementovat „nějaké“ strojové učení. Bavíme se o datech a analýze nad nimi. Zákazník moc neřeší jak a co na to používáme. Ale čím jste dál, zjistíte, že je to velmi složitá disciplína. Ale krásná a má budoucnost.

V případě takto sofistikovaných projektů je předpokládám důležitá součinnost s partnerem, u kterého dochází k implementaci. Jak jsou takovéto firmy připraveny na tyto projekty personálně? A jaká obecná doporučení v této oblasti byste považoval za důležitá?

Ano to máte pravdu, bez zapojení zákazníka takový projekt nevznikne. Každý je připraven jak může nebo umí. My jsme sestavili metodu, jak provést zákazníka počáteční analýzou. S každým zákazníkem si projdeme tuto metodiku a začneme nějakým základním analytickým balíčkem. Tím jej přesvědčíme, že datová analytika dává smysl a má pro něj velký přínos. Následně se teprve pouštíme do projektu.

 

V rámci svých činností cestujete často do zahraničí. Naposledy tuším Tajwan. Jak vidíte srovnání našeho a zahraničních trhů v oblasti postupného nasazení AI v obchodních a výrobních firmách?

Ano cesta na Taiwan byla velmi zajímavá. Asijský trh je rychlý a „nebrzdí“ se restrikcemi nebo regulacemi typu GDPR a podobnými. Dále zákazník je daleko, takže digitalizace komunikace a využití cloudového prostředí je naprosto běžné a nutné. My se v Taiwanu bavili o spolupráci s naším technologickým partnerem a vykročit tak za hranice ČR.

Firma AutoCont, ve které působíte jako ředitel divize Enterprise Solutions and Applications, získala před časem silného partnera. Jak se jeho vstup projevuje a vnímáte nové směřování firmy?

De facto jste to již vyslovil. Získali jsme silného partnera, nastartovali jsme řadu strategických aktivit a další jsou v plánu. Myslím, že o nich brzy uslyšíte.

Děkujeme za rozhovor a těšíme se na viděnou 29.8.2018 v Brně!

Otázky položil Filip Plevač

About Post Author

js