Josef Hajkr: Trendy v projekto...

Josef Hajkr: Trendy v projektovém řízení

Josef Hajkr vystudoval Fakultu stavební VUT v Brně v oboru technologie staveb a doktorské studium v oboru ekonomika a řízení podniku. Je také absolventem MBA studia na Nottingham Business School. Josef se profesně jako manažer, lektor a konzultant pohybuje již přes 20 let v oblasti projektového řízení a řízení změn.

Josefe, již přes dvacet let působíš v oblasti projektového řízení. Zdá se, že tě tato práce musí opravdu bavit.

Ano, nesmírně mně to baví a naplňuje. Cesta k tomuto stavu ale nebyla úplně přímočará. Už jako student jsem měl rád, aby to, co dělám, mělo začátek, prostředek a hmatatelný výsledek. Současně mně ale vždy šlo dobře propojovat a organizovat lidi. Možná proto jsem si vybral technologii staveb. Ale cesta pak byla docela klikatá. K tomu, co mě současně živí, ale i vnitřně uspokojuje, jsem se dobral podobně, jako popisuje Cal Newport ve své skvělé knize: “Buďte tak dobří, že vás nepřehlédnou“ (v tradičně brilantním překladu vydal nedávno Melvil). Doporučuji. Kniha jasně ukazuje, že něco, jako životní vášeň, člověk spíše dlouho hledá, než že by to tak nějak sám od dětství věděl. Najít svoji vášeň mi také pomohlo to, že jsem si uvědomil, že mně skutečně naplňuje pomáhat lidem cítit radost z projektů a změn. Že umím a chci lidem takto zlepšovat život. Prostě takové to „proč“.

Úvod tohoto roku jsme již tradičně začali příjemnou akcí Projektové řízení ve wellness, na kterou účastníci SAMBA velmi rádi vzpomínají. Jaké jsou trendy v oblasti projektového řízení pro rok 2018?

Myslím si, že jsou to tři tato témata: zásadně se zvyšující význam role sponzora projektu a změny. Za druhé téma agility a jak agilitu smysluplně uchopit a za třetí jak nastavit ve firmě motivující prostředí, kde lidé cítí, že se k nim management chová fér. Myslím si, že přibývá firem, které si uvědomují, že umět systematicky a efektivně zvládat změny a řešit projekty je zásadní kompetence. A že tuto kompetenci nezískají ani rychle, ani zadarmo a ani bez námahy.

Vystupoval jsi v únoru na pražské SAMBA konferenci k Industry 4.0. Přibliž nám, jak se s postupným nástupem automatizace a robotizace vyvíjí přístup firem k projektovému řízení?

Vnímám pro někoho možná překvapivý paradox. Typická I4.0 organizace bude potřebovat mnohem méně lidí. Ale o to větší význam budou mít ti, kteří v organizaci budou. Mnoho našich klientů se již reálně zamýšlí nad tím, jak „získat srdce“ svých lidí. Projekty jsou pak stále komplexnější, zásadnější a rychlejší. Zahrnují nejenom dílčí věci, jako výstavbu nové haly a změnu technologie. Zasahují až ke změnám obchodních modelů, digitalizaci. Řekl bych, že se (konečně) pomalu dostavuje zrovnoprávnění projektů zakázkových (na které se vždycky čas najde) a těch zlepšovacích (na které často lidé sílu už nemají). Lidé se hodně zajímají i o to, jak se dají lépe řešit prémiový řád za práci na projektech a změnách.

Nejen práci živ je člověk – aneb čím/jak dobíjíš baterky?

Jsem poměrně konzervativní. Rodina, ze sportu je to florbal, jízda na trekkingovém kole a v zimě chození do hor na přechody se sněžnicemi a mačkami. A pak četba knih (v tom jsem asi jako Warren Buffet, o němž údajně jeho žena řekla, že ke štěstí mu stačí žárovka a kniha).

Mimo jiné jsi i pravidelným účastníkem a podporovatelem SAMBA akcí. Můžeš nám prozradit, co pro tebe SAMBA znamená?

Pozitivní energii, skvělou partu lidí, kteří mají vůli se potkávat, vzájemně „ochytřovat“, výborná káva, pralinky. Jsem rád za to, že je pořád dost lidí, kteří chápou, že sociální sítě skutečné vztahy nenahradí. Myslím si, že SAMBA je pozitivní demonstrací zásadního principu, že sociální kapitál = skutečně kontakty + sdílené hodnoty + vzájemná důvěra.

SAMBA mně inspirovala i k tomu, že jsem loni se svým SHINE týmem připravil a rozjel specializovaný web www.jaknazmenu.cz. Tady zcela zdarma nabízíme články, videa, které mohou lidi posunout. Na tomto webu je díky SAMBA ke shlédnutí i celé naše vystoupení o trendech v projektovém řízení.

Děkujeme za rozhovor!

About Post Author

klein