Představujeme: Richard Gürli...

Představujeme: Richard Gürlich

JUDr. Richard Gürlich, Ph.D. je advokátem a partnerem advokátní kanceláře ERHARTOVÁ GÜRLICH VÍTEK & PARTNERS, stabilně působící na českém trhu již od roku 2003. Richard a jeho tým poskytují právní služby v širokém spektru právní praxe, Richard sám se specializuje především na občanské právo, obchodní právo a právo nemovitostí a softwaru. Získal ocenění Intercontinental Finance and Law Country Awards 2017 pro advokátní kancelář roku, Corporate INTL Global Awards 2017 pro oblast obchodního práva a práva nemovitostí a Worldwide Financial Advisor Awards Magazine 2015 Golden Globe Awards pro oblast práva duševního vlastnictví.

Byl jedním ze spíkrů a také moderátorem SAMBA večeru v Praze na téma “Vize budoucnosti práva”.

Richard je podporovatelem a pravidelným účastníkem SAMBA akcí a také odborným garantem SAMBA MBA modulu Právo pro majitele a manažery. 

Ahoj Richarde, známe tě jako odborníka, výborného spíkra a příjemného člověka. Řada lidí si tě pamatuje také z vystoupení na pražské právnické SAMBA akci. Velký dojem zanechal také tvůj workshop na téma Předposlední a poslední věci majitele a manažera. Na jaké oblasti práva se v praxi zaměřuješ?

Zaměřujeme se zejména na poradenství v oblasti práva spojeného s obchodem – korporátní, pracovní, obchodní smlouvy atd. a nebo nemovitosti. Pokud nás klient překvapí nějakou perličkou, která nám není dostatečně známa, hledáme odborníka, který by nám v daném oboru pomohl. Vzpomínám si na jednu akviziční kauzu z oblasti telekomunikací, kde prodávající nechtěl sdělovat žádné informace o tzv. propojovací smlouvě s operátorem – to je smlouva na které měl postavený celý business. Odkazoval se na dojednanou mlčenlivost. Jediné, co jsme mohli, bylo se zeptat, tak, aby nám odpověděli „ano“ nebo „ne“. Tehdy se nám podařilo sehnat odborníka, který přišel na jednání zeptal se protistrany „Hele, to jsou ty smlouvy, co jsem psal pro operátora?“ Po kladné odpovědi se ještě zeptal: „Byly tam nějaké změny?“ a po záporné odpovědi sdělil, že nic víc nepotřebuje a rovnou vypracoval část naší Due Diligence týkající se tohoto bodu. Dosud mi tato historka přijde jako jedna z nejlepších z naší kanceláře.

Naší činnost bych možná lépe vymezil negativně – neděláme trestní právo a daňové právo. V těchto oborech našim klientům doporučujeme odborníky v dané problematice. Pak klientům pouze pomáháme se začleněním výstupů do kontextu toho, co potřebují.

Jaké typy případů obvykle a rád řešíš a s jakými starostmi a zakázkami se na Tebe mohou (nejen) příznivci SAMBA obracet?

Tím, že nejsme one man show, je to celá škála problémů – obvykle říkám klientům, že jsme schopni je provést od narození až k sepsání závěti, i proto byla jedna z našich přednášek pro SAMBU orientována tímto směrem. Z hlediska podnikání provádíme naše klienty od zahájení podnikání, založení společnosti, přes její rozvoj, včetně veškerých pracovně právních vztahů, obchodních smluv až po zánik společnosti či ukončení podnikání. V nejbližší době bude velice zajímavou prací zavádění GDPR – nařízení Evropského parlamentu a Rady, týkající se ochrany osobních údajů.

Mám výbornou zpětnou vazbu od kolegů na věci, které s tebou řešili. Máš pro příznivce SAMBA nějaké speciální výhody?

Rád si na ně udělám více času – pokud přijdou s právním problémem, první setkání neúčtujeme a teprve poté, co se domluvíme na postupu a zahájíme naší práci, začínáme brát naší službu jako hrazenou klientem. Samozřejmě, v případě většího objemu práce je možné se domluvit i na cenovém zvýhodnění.

Další akce, kterou výhledově chystáme je zaměřena na vztahy mezi společníky a akcionáři. O čem bude?

O tom, jak by měla fungovat společnost v rámci vztahů mezi jednotlivými společníky, mezi společníky a společností a na co je dobré se připravit v rámci společného podnikání. Z praxe je mi známa celá řada případů, kdy špatně sepsané či chybějící interní dokumenty znamenaly ukončení dlouhodobého přátelství a reálnou majetkovou ujmu jednotlivých společníků. Je dobré vědět, jak nastavit procesy uvnitř společnosti dopředu, aby až nastane krizová situace se vědělo, jak by se měly tyto záležitosti řešit. Tak jako v celé oblasti práva i zde platí, že je lepší vynaložit finance za dobře připravený dokument, než se potom soudit – to je vždy finančně náročnější.

V loňském roce jsi podpořil provoz SAMBA, za což ti patří dík. Co pro tebe SAMBA znamená, co ti přináší a proč jsi se rozhodl SAMBA podporovat?

Mě se líbí SAMBA jako nápad a naprosto úžasná platforma pro setkání lidí nejen u piva, ale kde je možné se i něco dozvědět, a to v příjemném prostředí. Líbí se mi způsob, jak je SAMBA vedena a organizována, za což ti patří velký dík (abych to alespoň vrátil 🙂 ). Tím, že většina účastníků akcí SAMBY je každý z jiného oboru, je možné se dozvědět zajímavosti i z těchto oblastí. Hned první akce SAMBY, které jsem se zúčastnil, se týkala určování cen. Protože nejsem ekonom, tak mi toto setkání totálně rozbořilo můj pohled na otázku oceňování zboží a služeb.

Jak je možné Tě nejlépe kontaktovat?

Stačí zavolat ideálně na mobil (+420 604 233 118) nebo napsat na e-mail (gurlich@akegv.cz). Pokud se bude jednat o někoho ze SAMBY, budu rád, když to řekne, abychom se mu u nás mohli lépe věnovat 🙂 .

Děkujeme za rozhovor.


About Post Author

klein