Emil Vařeka: Digitalizací se...

Emil Vařeka: Digitalizací se zabýváme odjakživa

Emil působí celou svoji kariéru v oblasti ICT. Je zakladatelem a majitelem technologické a konzultační společnosti ICONTIO.com a SIMPLECON.eu. Vystudoval Karlovu univerzitu, MBA na Nottingham Trent University, dáleInovační akademii Fraunhofer institut/IPA Slovakia a Microsoft Business Academy. Začal jako technik IT v malé firmě, poté 7 let budoval IT v bankovním sektoru. S vlastním podnikáním začal v roce 2006. Emil je členem CIEM – Český institut efektivního managementu, ČIMIB – Český institut manažerů informační bezpečnosti, ČSSI - Česká společnost pro systémovou integraci, a především SAMBA ?. Je certifikovaný manažer a auditor kvality a informační bezpečnosti, GDPR Data Protection Officer, Enterprise Architect TOGAF, ITIL, Project manager Prince2, EFQM a absolvoval řadu dalších technologických a manažerských kvalifikací.

Emile, čím se zabývají Tvé firmy?

Zabýváme se tím, aby zákazník dostal víc, než očekává ?.
Firma Icontio.com poskytuje zákazníkům informační systémy, konzultační a poradenské služby související s řízením procesů, projektů, služeb, úkolů, rizik a bezpečnosti informací.
Simplecon.eu se specializuje na oblast internetu věcí (IoT) a senzorických sítí.
Máme několik vlastních softwarových produktů a IoT platformu.
Já sám se ještě k tomu zabývám socio-technickými inovacemi, kterým se dnes říká smart city/region.

Jaké zákazníky obsluhujete a jaké projekty máš nejraději?

Našimi zákazníky jsou jak podniky, tak veřejný sektor. Nejraději mám zákazníky, kteří nás inspirují a posouvají dál. Se kterými se dobře spolupracuje nejen na naší zakázce, ale také na rozvoji našich produktů či znalostí. Na druhé straně je časté, že zákazníkovi přineseme inspiraci a nový pohled na věc. Změnu k lepšímu. Nejen nové technologie. To mě baví..

Plánuješ se účastnit březnové SAMBA konference Strategie digitalizace. Co od konference očekáváš?

Především inspiraci. Pro sebe, pro firmu, pro naše zákazníky. Inspiraci jak z přednášek, tak z diskusí s ostatními účastníky. Ale také se těším na neformální a relaxační část programu. Hodnotný program a vynikající společnost. Prostě další skvělou SAMBA akci ?.

Jaká je největší motivace pro digitalizaci ve firmách, se kterými se setkáváš ve své praxi?

My se vlastně digitalizací zabýváme odjakživa :). Naše aplikace standardizují a automatizují postupy, které by jinak byly nevýkonné, chybové, bez zachování auditní stopy či možností dohledání informací v souvislostech. Pokud si někdo uvědomí takovou potřebu, je motivován. Je to ale pro každou organizaci kulturní změna. Vzdává se v dané oblasti možnosti chaosu, kterému někdy mylně říká svoboda. To také bývá největším implementačním rizikem něčeho nového. Proto se vždycky snažím vysvětlit, že s informačním systémem, je potřeba nejen dobře popsat procesy, ale také vzdělávat a motivovat pracovníky.

Aktuální technologie mohou zákazníkům přinést výrazně lepší výsledky, než tomu bylo před pár lety. Abych to ilustroval na konkrétním příkladu: Náš UNICOM už nejen automatizuje a kontroluje procesy, pracovní postupy a pravidla (interní i směrem k zákazníkům), ale využívá IoT a vytěžování dat k automatickému zakládání servisních ticketů, reaktivně i prediktivně. Pro líné uživatele, může jako vstup do systému posloužit chatbot ?.

Jsi absolventem MBA programu. Co Ti MBA dalo a jak vnímáš SAMBA MBA program?

MBA jsem začal studovat proto, abych získal systematický přehled o všech oblastech podnikání a to mi studium dalo. Velkou přidanou hodnotou, kterou jsem do té míry ani neočekával, byli/jsou lidé, se kterými jsem se během studia seznámil. Diskuse s nimi i společné neformální akce. S mnohými se setkávám občas dodnes, zejména díky SAMBA. SAMBA MBA vnímám jako velmi prakticky zaměřený program se skvělými lektory.

Prozradíš nám, jaké jsou tvé koníčky a jak trávíš volný čas a dobíjíš baterky?

Baví mě věnovat se svým 3 dětem. Rád čtu, vzdělávám se, sportuji, poslouchám hudbu, cestuji a fotografuji, poznávám svět vína ?.
Relax je pro mě cokoli, u čeho se soustředím na něco úplně jiného, například u toho focení je to krásná krajina, kompozice, světlo, maximální využití techniky…

Děkujeme za rozhovor a těšíme se na viděnou 6. 3. v Břežanech!

 

otázky: Jiří Slezák
foto: archiv Emila Vařeky

About Post Author

js