Leoš Dvořák: Digitalizace p...

Leoš Dvořák: Digitalizace průmyslových subjektů, kyberfyzikální modely, sběr, transfer a zpracování velkých dat

Leoš Dvořák působí na pozici Head of digitalisation v Siemens CZ. Na konferenci "Průmysl 4.0 pohledem investorů a managementu" vystoupí k tématům vize digitalizace průmyslových subjektů, kyberfyzikální modely, sběr, transfer a zpracování velkých dat spolu s autonomními roboty, prvky umělé inteligence jako hlavní technologické trendy a horizontálně vertikální integrace řídících systémů industriálního podniku. 

O čem budete na konferenci hovořit?

O tom, jak mohou digitální technologie pozitivně ovlivnit podnikání a nad čím je dobré se zamyslet, aby se digitalizace a Industry 4.0 nestalo jen drahým heslem.   

Jaká je v těchto oblastech situace v českých firmách a srovnání se zahraničím?

Trendově bych řekl, že větší podniky a korporace jsou lépe připravené, zejména pak v případech, kdy umějí čerpat prostředky z veřejných zdrojů a aktivně spolupracují s akademickou sférou a mají nebo připravují implementační plán digitalizace. Existují i menší podniky s osvícenými majiteli, kteří vyhodnotili situaci na trhu a došli k závěru, že z důvodu přežití i ve střednědobém horizontu jim nic nezbývá.

S kterými problémy se musejí firmy vypořádat a kde jsou dle Vás největší úskalí současných projektů I4?

Klíčové je mít dobrý strategický záměr, protože naimplementovat smysluplně komplexní technologie je nákladné a bude trvat 5-7 let. Důvodem může být dostupnost technologie a její úprava na specifické podmínky. Např. propojení stávajícího strojového parku a již automatizovaných celků  do jednotného systému. Vychování vlastních lidí a to nejen inženýrů ale i dělníků, kteří musí být schopni nové technologie využít a to je a bude generační záležitost.

Jak velké potenciálních přínosy celkové nasazení nástrojů I4 dokáže nabídnout a lze to současně vůbec měřit?

Kdyby nasazení nástrojů I4.0 nebylo měřitelné, nikdo kromě technických fandů by je nepoužíval. Vlastní absolutní čísla ale budou záviset na počátečních stavech a jednotlivých agendách. Paušalizovaně u produktivity hovoříme o desítkách procent. Opět v závislosti na tom, co naimplementujeme. 

Jaká jsou pro firmy rizika, když zaspí?

Zmíním některá rizika, ze kterých si lidé, kteří rozhodují, mohou udělat závěry sami:
– Řídit komplexní výrobu pomocí nástěnkových tabulek je možné, ale neefektivní
– Odběratelé, kteří technologie zavedou, budou vyžadovat digitální vstupy, aby mohli subdodávku integrovat do svých digitálních výrobních dvojčat. T.j. výrobek + jeho virtuální část.
– Rychlost návrhů nových výrobků využitím digitálních technologií je opět v desítkách procent rychlejší. Využívání aditivních technologii pro prototypování např. u forem přináší velké časové úspory.

Děkujeme za rozhovor a těšíme se na viděnou!

About Post Author

js