Milan Sedláček: Pohled na fi...

Milan Sedláček: Pohled na financování projektů I4

Ing. Mgr. Milan Sedláček, Ph.D. vystoupí jako jeden ze spíkrů konference "Průmysl 4.0 pohledem investorů a managementu" 30. srpna v Brně. Je jednatelem společnosti Renards.

O jakých tématech budete na konferenci hovořit?

O způsobech, jak uvažovat o tématu Průmysl 4.0 v kontextu aktuálních dotačních schémat. Co je nezbytná nutnost, čím je možné se odlišit, jak plánovat investice s dotačním spolufinancováním, kdy má smysl projekty řešit ve spolupráci s jinými podniky. Prakticky, s příklady z praxe.

Jaká je v těchto oblastech situace v českých firmách?

České firmy si už zvykly využívat standardní dotační programy financující investice do strojního vybavení, účasti na zahraničních veletrzích nebo energeticko-úsporných opatření. Značné rozšíření využívání těchto programů však způsobilo, že využití těchto forem podpory je spíše cestou, jak se „udržet v pelotonu“. Pouze ty nejosvícenější české společnosti jsou schopny s touto nezbytnou agendou současně zvládnout také náročnější koncepčnější projekty. Na druhou stranu právě tyto promyšlenější programy, velmi často vyžadující spolupráci s jinými subjekty či vědecko-výzkumnou orientaci, jsou způsobem, jak se dlouhodobě odlišit, jak konkurenci ve střednědobém horizontu odskočit.

S kterými problémy se musejí firmy vypořádat?

Vidím tři základní: ne zcela přehledná nabídka dotačních programů, poměrně komplikovaná a navíc neustále se měnící dotační pravidla a dlouhé doby pro vyřízení žádosti o dotaci.

Jinými slovy, musím být schopen pochopit, pro které z mých nápadů můžu vlastně dotaci použít; uvědomit si, jaká to s sebou nese pozitiva a současně rizika, a v neposlední řadě dokázat časově a věcně provázat tyto projekty s ostatními podnikovými procesy.

Jak velké potenciální přínosy jsou ve hře? A naopak, jaká jsou pro firmy rizika, když zaspí?

Naprosto zásadní. Je evidentní, že právě nyní se nacházíme v době, která odliší pouhé „čerpače dotací“ od společností, které mají jasné vize a dotace jsou nástrojem pro jejich promyšlenou realizaci. Tento můj názor vychází z faktu, že na jedné straně sílí trendy jako robotizace, automatizace a další investičně náročné aspekty iniciativy Průmysl 4.0 a na straně druhé je však řada dotačních programů již z velké části vyčerpána. Podniky si tedy musí uvědomit, že je čeká investičně náročné období, ve kterém ale nebude možné čerpat dotace v takové podobě, na jakou jsou zvyklé. Argumentem pro získání dotace už dávno není fakt, že moje IČ sídlí ve správném regionu. Musíte ukázat, že jste již ve vaší branži něco dokázali, že víte, kam chcete růst, proč a s kým. Odměnou je podpora ve výši jednotek či zcela reálně i několika desítek milionů korun, které je možné si pro daný podnik takovým přístupem zajistit. Současně, pokud budete uvažovat jinak než mainstream, znamená to, že pro realizaci našich nápadů budeme mít v programech, kde není tolik žádostí, daleko více místa.

Jaká jsou vaše doporučení pro investory a management firem?

Je nutné vystoupit na chvilku z dennodenní rutiny a s určitým odstupem zvážit, zda mi právě nyní neutíká příležitost, která by můj podnik dokázala přes ono zmíněné nadcházející období přenést. Uvědomme si, že na realizaci projektu je velmi často stanoven limit 3 let. Pakliže tedy využijeme správnou kombinaci aktuálně otevřených dotačních výzev, jsme schopni si zajistit financování do roku 2020, výjimečně i 2022. To se již bavíme o době, kdy lze očekávat nové dotační programy uzpůsobené aktuálním technologickým trendům – osobně očekávám, že vlivem celoevropské a současně celospolečenské poptávky po moderních trendech spjatých s tématem Industry 4.0 bude ze strany evropských i národních autorit zájem subvencovat projekty tohoto typu v dlouhodobém horizontu. Nutně to však s sebou ponese ony výše naznačené požadavky na sofistikovanost projektu a prokázání jeho přidané hodnoty.

Děkujeme za rozhovor a těšíme se na viděnou 30.8.2017 v Brně!

About Post Author

js