Radim Pařík: Ještě prezent...

Radim Pařík: Ještě prezentujete nebo už fascinujete?

Radim Pařík, MBA, MSc, Ph.D. je generálním ředitelem investiční skupiny Delta Capital. Působil rovněž ve vedení společností Lidl, Plus Discount a Kaufland. Je mj. absolventem MBA na Nottingham Trent University a členem představenstva SAMBA. Mezi jeho záliby patří vaření, karate, squash a basketball.

Radime od loňského roku jsi CEO investiční skupiny Delta Capital. Můžeš představit aktivity této skupiny a to, jaká je tvá role?

Delta Capital má relativně široký záběr aktivit. Máme hned několik divizi, které jsou vysoce specializované ve svém oboru.

První divize se zabývá zabezpečenými dokumenty. Zabezpečený dokument je pro nás cokoli, co potřebuje speciální ochranu proti falšování, padělání nebo krádeži. Naše papírna SPM Security Paper Mill sídlící ve Štětí, umí vyrobit papír, který zabezpečí vývoj v jakékoliv firmě. Na papír umíme natisknout bezpečnostní vodoznak. Dále do papíru umíme implementovat kovová vlákna, takže když tento papír není ve vaší tiskárně tak tiskárna netiskne. Zároveň když tento papír bude chtít kdokoliv odnést, tak neprojde detektorem kovu. Kromě toho vyrábíme například registrační značky na automobily. Registrační značky jsou pro nás standardní zabezpečený dokument. Ale to není náš hlavní cíl. Máme koncept na Chytrá města. Pomocí registračních značek umíme řídit ve městech dopravu, parkování a bezpečnost. V současné době chystáme realizaci projektu Chytré město v jedné jihoamerické zemi, kde budeme automaticky strhávat parkovné. Policie bude ihned vědět, jestli má automobil platnou registrační značku, protože dostane informaci z prvního semaforu kudy auto projede. Zároveň umíme propojit registrační značky vozidel s pouličním osvětlením – lampami. To znamená, že ve chvíli, kdy automobil přijede na parkovací místo a řidič budete vystupovat, tak se nad ním rozsvítí lampa. Kromě toho umíme hlídat prostřednictvím chytrých lampy bezpečnost. Lampy mají speciální kamery, které umí vyhodnotit, že například dochází k násilnému konfliktu a umí přivolat polici. Nebo umí rozpoznat nehodu a umí rovněž přivolat policii. Mimo to vlastníme tiskárnu Hradišťko, kde jsme schopni provádět bezpečnostní tisk na vysoké úrovni. Používáme speciální technologie, které už dnes v podstatě málokdo používá a děláme speciální produkty pro speciální firmy.

Druhou divizí Delta Capital je Delta Medical Holding, která se zabývá provozováním Alzheimer Center. Vlastníme genetickou laboratoř GENLABS a mimo jiné i Národní vzdělávací agenturu. Národní vzdělávací agentura vzdělává pracovníky v sociálních službách a vlastní všechny nutné akreditace od Ministerstva práce a sociálních věcí a Ministerstva průmyslu a obchodu. Alzheimer Centrum aktuálně stavíme v Třebíči spolu s firmou INVEST GATE Fund SICAV a.s., která je náš obchodní partner. S našimi partnery z Invest Gate spolupracujeme dlouhodobě a společně chceme realizovat v horizontu tří let dalších 6-8 Alzheimer Center.

Další divize se jmenuje Central European Wood. Jedná se o společnost působící v lesnickém a dřevařském průmysl, která nakupuje lesy, těží dřevo a prodává lesy. Kromě toho ale vlastníme i firmy Delta Wood and Living vyrábějící nábytek v té nejvyšší kvalitě a Delta House produkující dřevostavby. Sen o bydlení, že budete bydlet za několik dní, umíme splnit.

Další naší dceřinou společnosti je finanční instituce Delta Investiční společnost, která má licenci od České národní banky. Umíme zakládat a spravovat fondy, umíme firmám pomáhat získat investice nebo investiční peníze od investorů.

To jsou naše aktivity. A moje role je mít na klíčových pozicích ty nejlepší lidi. Moje role je, aby se všichni do práce těšili. Moje role je, aby nás to bavilo. Moje role je, aby ti, co odvádějí práci v Deltě, aby byli vidět.

V minulosti jsi dlouhá léta působil v nejužším top managementu Schwarz Gruppe, která provozuje mimo jiné síť obchodů Lidl a Kaufland. Jak využíváš nabyté bohaté zkušenosti při své současné manažerské praxi?

Potraviny bez ohledu na to, jak se daná podnikatelská skupina nazývá, jsou neuvěřitelný zážitek, který bych přál všem. V tomto odvětví se totiž člověk naučí jednu věc. Každý den startujete váš byznys nanovo. Ráno dáte zboží do regálu, to se vyprodá a večer tam nic není. Další ráno dáte zboží zase do regálů, to se vyprodá a nic tam není. Tahle myšlenka se potom táhne celou firmou. Všichni, kdo chodí do práce každý den ráno začínají nanovo a naučíte se, že retailový trh se vyvíjí strašně rychle. Že nemůžete čekat na to co udělá konkurence, že musíte být o krok napřed a že musíte předvídat co bude zákazník chtít zítra.

Naučíte se, že zákazník má vždycky pravdu. Že neexistuje nikdo na světě, kdo by vyhrál hádku se zákazníkem a naučíte se, že reputace firmy není jenom zboží. To je i to, jestli prodavačka na pokladně je naštvaná, třeba právě kvůli vám.

Mimo zmíněných manažerských aktivit rád přednášíš a vedeš tréninky. Na jaká témata?

Bohužel na tyto aktivity nemám moc času, ačkoliv mě baví. Pokud přednáším nebo vedu tréninky, tak je to ve firmách anebo pro lidi, kde si myslím že to bude mít smysl a že jim to pomůže. Bohužel mí rodiče nezplodili Brouka Pytlíka, takže to, co přednáším a učím je velice omezené.
Jeden z tréninku je speciálně zaměřen na představenstva firem a manažery a jmenuje se Ještě prezentujete nebo už fascinujete. Jedná se o velice intenzivní několikadenní trénink, kde prezentujete něco kolem 70 až 80 % času. Ještě prezentujete nebo už fascinujete je unikátní metoda, kde se naučíte, jak se zbavit strachu z prezentování a působit jistě, jak si vytvořit červenou nit prezentace, jak prodáte svoje poselství, jak namasírovat posluchačův mozek, aby přijal vaši myšlenku, jak prodat svůj výkon a jak ovlivnit celé auditorium, tak aby pochopili, co jim chcete říct. Učím vás vyprávět příběhy. A naučím vás, jak pohnete lidmi tím směrem, který vy určíte. Ihned se zlepšíte a ihned uvidíte několikanásobný efekt v tom, jak vám ostatní naslouchají. Vaši posluchači vám budou viset na rtech. Ostatně ty sám ses nedávno tréninku Ještě prezentujete nebo už fascinujete pod mým vedením zúčastnil. Co sis z toho odnesl ty?

Je to jak popisuješ. Tvůj trénink mi neuvěřitelně otevřel oči. Pochopil jsem, že příprava na prezentaci neznamená přichystat si powerpoint, ale vytvořit si poselství a umět jej s grácií prodat. Těsně po tvém tréninku jsem měl možnost aplikovat nově nabyté zkušenosti do praxe a musím se vší skromností uznat, že došlo k výraznému zlepšení. Rovněž mě začalo mnohem více bavit prezentování a vystupování před lidmi. Technika, kterou zvládne každý je fascinující, úžasně jednoduchá a dělá z „běžných kouzelníků“ Davidy Copperfieldy.

A co tvé další tréninky, které vedeš?

Ten druhý trénink, kterému se rád věnuji, je trénink Vyjednávání. Vyjednává je hra. Hra, kterou když se naučíte hrát, tak vás začne bavit. Během tréninku se učíme, jaká je strategie hry, jakou figurku máte kdy táhnout a kdy táhnout figurkou nemáte. Během hry se učíte rozpoznat jakou figurkou táhne váš soupeř. Dneska spousta firem jede na jednání s tím, že si připraví možná ještě minimální a maximální cíl čeho by chtěli dosáhnout, a to je celá příprava. To je podobné, jako kdybyste se naučili zavázat si boxerské rukavice a pak šli boxovat do ringu. Tuhle hru tímhle způsobem nemůžete vyhrát.
No a konečně třetí aktivitou čím se zabývám je organizace firmy. Jak vypadá struktura firmy, kdo je talent a na co je to talent. Nebojím se změnit pozice jednotlivých lidí ve společnosti. To znamená, že s lidmi mluvím, podívám se na ně a nasazuji je ne podle toho co vždycky dělali, ale podle toho, v čem je jejich talent. A věřte, že všichni vaši zaměstnanci mají talent!

V posledních dvou letech jsi podporovatelem činnosti SAMBA. Mimo to jsi i hlavním partnerem aktivit organizace neslyšících, který organizuje aktivity pro neslyšící. Souvisí podpora neslyšících s tím, že jsi certifikovaným tlumočníkem do znakové řeči?

To spolu určitě nesouvisí. V SAMBĚ se opakuje věta, že je potřeba vracet energii zpět do prostředí a já jsem poznal, že ne všichni lidi stojí na stejné startovací čáře. A vzhledem k tomu, že mi přes cestu jako první přeběhli neslyšící, tak jsem zůstal u nich. Moc mě to těší, jsem rád, že jsem každý den součástí tichého světa. Ale těchto lidí je mnohem víc. Jsou to vozíčkář, hluchoslepí, lidé s těžkou nemocí atd.
Naše povinnost, protože my všichni žijeme v blahobytu je umožnit těmto znevýhodněným lidem postavit se na stejnou startovací čáru. Oni jsou stejně chytří jako my, jsou stejně vzdělání jako my a mají stejné sny jako my. Zkuste se vy podělit o svůj sen i s někým, kdo ho nemůže snít!

Děkujeme za rozhovor!

otázky: Pavel Klein
foto: archiv Radima Paříka

About Post Author

klein