Pavel Klein: MBA a káva k sob...

Pavel Klein: MBA a káva k sobě skvěle ladí

Pavel od roku 2017 převzal studijní agendu SAMBA MBA programu. Významnou měrou se podílí na zajišťování organizace SAMBA akcí a provozu SAMBA aktivit. Jabsolventem studijního programu Ekonomika a management na Provozně ekonomické fakultě v Brně. Během studií a následně i po nich zajišťoval studijní agendu MBA a MSc programů Nottingham Trent University a Staffordshire University v ČR a na Slovensku. Pavel je také spolumajitelem a jednatelem pražírny MOTMOT Coffee & Roastery

Pavle, SAMBA akcí se účastníš pravidelně od roku 2014. Co jsi za tu dobu se SAMBou zažil?

Vzpomínám si na první SAMBA akci, které jsem se zúčastnil. Byl to 18. SAMBA večer v brněnském hotelu International, s hostem Ing. Radkem Benčíkem, MBA, který hovořil o strategii a infrastruktuře distribuce plynu.
SAMBA mě nadchla. Od té doby jsem se zúčastnil již stovek akcí, přičemž platí, že všechny byly rozmanité, maximálně přínosné, s velmi hodnotným auditoriem a také perfektně organizované. To platí pro všechny typy eventů, které SAMBA pořádá – od komplexního vzdělávání, jednotlivých workshopů, konferencí, neformálních posezení u knihy či lahodného moku, ale také u volnočasových aktivit, jako například letecký výlet za vínem, paintball a spousta dalších.

Za posledních pět let jsem měl možnost potkávat se s velmi zajímavými lidmi kolem SAMBA, naučit se spoustu nových dovedností od zkušených manažerů a majitelů firem a hlavně užít si nespočet zábavy s lidmi, se kterými to dává smysl.

Dobře se mi spolupracuje s Jirkou Slezákem a jsem rád, že mne zhruba před pěti lety pozval na první akci, a že nyní mohu být součástí SAMBA a podílet se tak na organizaci a přípravách různorodých aktivit.

Podílíš se na SAMBA MBA programu. Zkus nám říct něco víc o své roli a o tom, co se podařilo.

Mou rolí v SAMBA MBA programu jsou hlavně studijní náležitosti, podílení se na organizaci výuky a práce na celkovém designu programu. Mohu se tak podílet na rozvoji studijního programu, jehož kvality se neustále posunují kupředu. Se znalostí věci mohu říci, že program MBA podle SAMBA nemá podle mého názoru přinejmenším v České republice obdoby. Podílím se doslova na transformaci, profesním a osobním posunu studentů jak v průběhu, tak i po absolvování studijního programu MBA. I proto je to práce, která mne naplňuje.

Za poslední čtyři roky se nám podařilo nadesignovat a rozjet jedinečný studijní program MBA, který dále rozvíjíme. Jasným důkazem je i otevření nových studijních skupin a také pozitivní zpětná vazba stávajících studentů z předchozí MBA skupiny.

Zúročuješ při tom své předchozí zkušenosti z nottinghamských a staffordshirských MBA a MSc programů? 

Možnost se osobně podílet na MBA výuce Nottingham Trent University a Staffordshire University byla zajímavá a poučná. Byly to velice dobré a dlouhodobě úspěšné programy, kterými prošlo množství úspěšných majitelů a manažerů. Tato etapa je v současnosti bohužel ukončená a tyto programy je možné aktuálně studovat pouze v Británii.

MBA výuka, kterou v současnosti vytváříme, je dle mého názoru  ještě kvalitativně o stupeň dál.

Důležitou roli hraješ při přípravě a organizaci dalších akcí, pořádaných SAMBA. Co všechno se v rámci SAMBA aktuálně děje, co se daří a jaké výzvy řešíte? 

Jsem rád, že se nám daří organizovat různé typy akcí, které účastníky naplňují a které rádi navštěvují. Jen za minulý rok proběhlo kolem 80 akcí, což se mi zdá skoro neuvěřitelné. V tomto rytmu pokračujeme i nadále, mimo standardní typy eventů se snažíme rozvíjet další aktivity, jako je již zmíněný komplexní studijní program MBA, zahraniční exkurze, konference a další.

Většina účastníků akcí Tě zná i jako odborníka na kávu a jako spolumajitele moderní pražírny MOTMOT. Jak jsi se dostal k tomuto byznysu?

Je to už více než tři roky, kdy jsme se s mým bratrem Petrem po několika letech znovu potkali s kamarády z vysoké školy, bratry Hanincovými, kteří se shodou okolností stejně jako my jmenují Pavel a Peter. Bratři Hanincové, pocházející z Bratislavy, tehdy přišli s myšlenkou importu kávy z Nikaraguy, kde v průběhu svých studií strávili několik měsíců svého života a tuto zemi mohli do hloubky poznat.

Příběh MOTMOT tedy začal jako idea na kávové plantáži v Nikaragui, kam jsme všichni spoluzakladatelé postupně podnikli expedici za kávou. Právě v Nikaragui jsme se naučili, jak se káva pěstuje, zpracovává a exportuje do Evropy. Také se nám podařilo navázat přátelství a obchodní vztahy s místními farmáři kávy, mezi které patří i Luis Cuarda. Právě Luisova káva byla první kávou, kterou jsme si osobně přivezli.

Jaké jsou aktuální trendy na trhu s kávou a co zákazníci nejvíc chtějí?

Spotřeba kávy na světě každým rokem roste. Příčinou jsou právě nové trendy v kávovém světě. Lidé kladou velký důraz na kvalitu, tomu se musí přizpůsobit i kávové plantáže a celý „kávový business“.

Je krásně vidět, že se pomalu ustupuje od klasického turka z hořčičáku a mnozí si svoje kávové dýchánky zpestřují různými nástroji a vychytávkami na přípravu kávy. Kromě dnes už známého espressa, na které je potřeba mít profesionální kávový stroj, mnozí často vsadí na nějakou alternativní přípravu. Pak se z kávového dýchánku někdy stává i rituál. Něco jako novozélandská haka. Na tyto způsoby přípravy kávy je velmi vhodné používat opravdu kvalitní druhy, které bývají často pro obyčejného člověka kyselé. Rozhodně je těchto kávomilců čím dál tím víc.

Zárověň je nutno přiznat, že drtivá většina konzumentů upřednostňuje spíše klasičtější chuť kávy – hořkou s čokoládovými podtóny. Tito konzumenti zpravidla nemají na kávové „haka“ čas, jelikož žijeme v turbulentní a rychlé době. Pražírna MOTMOT nabízí uspokojení pro všechny – náročné i uspěchané, vždy ale káva musí splňovat jistá kvalitativní kritéria.

Máš pro SAMBisty nějakou speciální “kávovou” nabídku?

Ano, pro členy a příznivce spolku SAMBA máme připravenou speciální nabídku na pravidelné dodávky výběrové kávy do firem. V případě zájmu rád zašlu podrobnosti.

Mám radost, že již spousta příznivců SAMBA aktivit kávu MOTMOT ochutnala a také, že části z nich už kávu MOTMOT pravidelně dodáváme.

Děkujeme za rozhovor u lahodného šálku kávy!

otázky: Jirka Slezák
foto: archiv

About Post Author

js